Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








2009 NJSIAA Tournament Medal Winners


103
1st: So - Nick Francavilla (High Point)
2nd: So - Joe Orecchio (Don Bosco)
3rd: So - Matt Sausman (Camden Catholic)
4th: Fr - Kevin Devoy (Burlington Twp)
5th: So - Tyler Fraley (Colts Neck)
6th: Fr - Avelino Jacinto (Kittatinny)
7th: So - Billy Hagany (Lenape Valley)
8th: So - Kyle Casaletto (Southern Regional)

112
1st: So - Rob Deutsch (Eastern)
2nd: Sr - Dave Della Torre (River Dell)
3rd: Jr - Heriberto Quintana (Perth Amboy)
4th: Jr - Chuck Zeisloft (Gateway)
5th: Jr - Billy Gould (High Point)
6th: So - Dan Pak (Delran)
7th: Jr - Kevin Churchill (Newton)
8th: Jr - Rob Jillard (Delsea)

119
1st: Sr - Vinnie DelleFave (Toms River East)
2nd: Jr - Joe Duca (Paulsboro)
3rd: Sr - Mark Maestrey (Toms River South)
4th: Sr - Mike FrancoBandiero (Edison)
5th: So - Lou Mascola (Seton Hall Prep)
6th: Sr - Hugh Nawn (Lenape)
7th: Jr - Corey Kozimor (Hackettstown)
8th: Sr - Zach Huxford (Jackson Memorial)

125
1st: Jr - Frank Cagnina (Queen of Peace)
2nd: Sr - Eric Dunnet (Eastern)
3rd: Jr - Scott Festejo (Long Branch)
4th: So - Tyler Scotton (Willingboro)
5th: Jr - Johnny Short (Matawan)
6th: Sr - AJ Fisher (St. Augustine)
7th: So - Drew Wagenhoffer (High Point)
8th: Jr - Brian Bistis (Hunterdon Central)

130
1st: Jr - Mike Morales (Brick Memorial)
2nd: Jr - Jordan Beverly (Pt. Pleasant Boro)
3rd: Sr - Kenny Knapp (Brearley)
4th: So - James Green (Willingboro)
5th: Sr - Anthony Curcio (Washington Twp)
6th: Sr - Derrik Russell (Jackson Memorial)
7th: Jr - Nick Heilmann (South Plainfield)
8th: Jr - Joe DeQuinzio (Hasbrouck Heights/Wood-Ridge)

135
1st: Jr - Taylor Walsh (Camden Catholic)
2nd: Sr - Kodie Silvestri (Wallkill Valley)
3rd: Jr - Vinny Fava (Elmwood Park)
4th: Sr - Luke Fedechko (Delsea)
5th: Sr - Tom Hogan (JFK-Iselin)
6th: Sr - Frank Labrusciano (Wall)
7th: Sr - Matt Catalano (Highland)
8th: Sr - Anthony D'Amico (Newton)

140
1st: Jr - Anthony Baldosaro (Eastern)
2nd: Sr - Joe McAuley (Bishop Ahr)
3rd: Jr - Ryan Dunphy (Passaic Valley)
4th: Jr - Eric Reger (Delsea)
5th: Sr - Nick Bach (Parsippany)
6th: Sr - Charlie Croce (Middletown South)
7th: Jr - Oliver Brukhardt (Phillipsburg)
8th: Sr - Mike Tancredi (Wall)

145
1st: Sr - Emmanuel Ajagbe (Bogota)
2nd: Sr - Troy Hernandez (Kittatinny)
3rd: Sr - Jon Robertson (Long Branch)
4th: Sr - Nestor Taffur (Bound Brook)
5th: So - Colin Hewitt (Franklin)
6th: So - CJ Cobb (Williamstown)
7th: So - Codie Spatz (Burlington Twp)
8th: Jr - Dave Newcomer (Eastern)

152
1st: Sr - Steve Santos (Brick Memorial)
2nd: Sr - Ramon Santiago (Sayreville)
3rd: Sr - Frank Miele (Southern Regional)
4th: Sr - Justin Molzon (Toms River East)
5th: Sr - Justin Pencook (Cinnaminson)
6th: Jr - Kevin Brown (North Warren)
7th: Jr - Jerry Somma (Hunterdon Central)
8th: Sr - Vin Maurillo (Nutley)

160
1st: Jr - Nick Visicaro (Long Branch)
2nd: Sr - Anthony Saulle (Delran)
3rd: Sr - Brian Broderick (Southern)
4th: Sr - Mike Dessino (Middlesex)
5th: Jr - Preston Keiffer (Eastern)
6th: Sr - Umar Taramov (Brearley)
7th: Sr - Bobby Roesing (Secaucus)
8th: Sr - Dan Soffer (Somerville)

171
1st: Sr - Brendan Ard (Watchung Hills)
2nd: Jr - Ryan Callahan (Wallkill Valley)
3rd: Sr - Dan Seidenberg (Raritan)
4th: Jr - Mike Wagner (South Plainfield)
5th: Sr - Jimmy Gentile (Paulsboro)
6th: Jr - Omar Akel (Long Branch)
7th: Jr - Jamie Westwood (Queen of Peace)
8th: Sr - Mike Magraci (Old Tappan)

189
1st: So - Andrew Campolattano (Bound Brook)
2nd: Sr - Mac Mancuso (Holy Spirit)
3rd: Jr - Billy George (Long Branch)
4th: Sr - Nick Vetterlein (Don Bosco)
5th: Sr - Leon White (St. Augustine)
6th: Sr - Jonathan Becker (Bergen Catholic)
7th: Sr - Nick DePhillips (Glen Ridge)
8th: Jr - Jared Holliday (Burlington Twp)

215
1st: Sr - Glenn Carson (Southern)
2nd: Sr - Joey Grisko (Highland)
3rd: Jr - Zach Greenwald (Paulsboro)
4th: Sr - Vinny Campanile (Lenape Valley)
5th: Jr - Kevin Innis (St. Peter's Prep)
6th: Sr - Bob Grogan (Delbarton)
7th: Sr - Bill Damiana (Lower Cape May)
8th: Sr - Rob Pletcher (Rancocas Valley)

Hwt
1st: Jr - Jimmy Lawson (Manchester)
2nd: Sr - Dan Walker (Delsea)
3rd: Sr - Kyle Hopler (Mt. Olive)
4th: Sr - Jeff Keffer (Pt. Pleasant Boro)
5th: Sr - Dan Suarez (New Milford)
6th: Sr - Ameer Washington (Long Branch)
7th: Sr - Jeramie Powell (Piscataway)
8th: Sr - John Ceccio (St. Joseph)