Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA







2002 NJSIAA Tournament Medal Winners


103
1st: Patrick Dattalo (Randolph)
2nd: Bryan Nunziato (Bergen Catholic)
3rd: Dave Tomasette (Washington Twp)
4th: Nick Manochio (Manalapan)
5th: Kyle Milanese (Delran)
6th: Andrew Gewain (Hillsborough)
7th: Jeff Pascarella (Jackson Memorial)
8th: Derek Francavilla (Scotch Plains)

112
1st: Ivan Wiggins (Sterling)
2nd: Zach Tanelli (Millburn)
3rd: Dan Hilt (Manalapan)
4th: CJ Mays (Oakcrest)
5th: Nick Bridge (Absegami)
6th: Sal Irizarry (Don Bosco)
7th: Ricky Ringel (South Plainfield)
8th: Mike Gummerson (Kittatinny)

119
1st: Matt Valenti (Kittatinny)
2nd: Ed Giosa (Camden Catholic)
3rd: Zac Cunliffe (Howell)
4th: Trevor Braxton (Newton)
5th: Mike Apicelli (Ocean Township)
6th: Ryan O'Hara (Paulsboro)
7th: Ian Gorham (Old Bridge)
8th: Trevor Duddy (Phillipsburg)

125
1st: Ryan Bridge (Absegami)
2nd: Anthony Leardi (Butler)
3rd: Dan Appello (Roselle Park)
4th: Jaimie Lijo (Hopatcong)
5th: Marc Rosenfeld (Brick Memorial)
6th: Anthony Montes (Nutley)
7th: Mark Kosyk (Camden Catholic)
8th: Brian Zane (Delsea)

130
1st: Bob Stinson (Camden Catholic)
2nd: Matt Anderson (South Plainfield)
3rd: Anthony Dunkin (Dumont)
4th: Jarred Mercado (Pitman)
5th: Andrew Flanagan (Bound Brook)
6th: Kyle Poulsen (Piscataway)
7th: Bryan Heller (Rumson)
8th: Steve Swentzel (Sparta)

135
1st: Don Fisch (Delsea)
2nd: Mike Molosky (Pinelands)
3rd: Dave Rogers (Brick Memorial)
4th: Greg Politi (Hanover Park)
5th: Charlie Pinto (Wallkill Valley)
6th: Kyle Nasdeo (South Brunswick)
7th: Chris Wells (Parsippany)
8th: Brian May (Pequannock)

140
1st: Antonio Mangion (Delbarton)
2nd: Mark Cartella (Clearview)
3rd: Gene Zannetti (JP Stevens)
4th: Pat Brady (Pt. Pleasant Boro)
5th: Zack Shanaman (Pingry)
6th: Antoine Ketler (Pemberton)
7th: Steve Hult (Pascack Valley)
8th: Jim Miller (Sparta)

145
1st: Brandon Becker (Kingsway)
2nd: Joe Galante (Ocean City)
3rd: Mike Weber (Kittatinny)
4th: John Cholish (Delbarton)
5th: Scot Doerr (South Plainfield)
6th: Wilhelm Kienhof (Old Bridge)
7th: Tim Scramowicz (Brick Twp)
8th: Anthony Miscia (Long Branch)

152
1st: Ricky Frondorff (North Hunterdon)
2nd: Ryan Goodman (Absegami)
3rd: Devin Mesanko (Toms River East)
4th: Jordan Hicks (Eastern)
5th: Ken Perry (West Milford)
6th: Dan Hutchins (Delaware Valley)
7th: Rob Kaiser (Lodi)
8th: Mike Mabel (Kittatinny)

160
1st: Ryan Cunningham (Cherry Hill West)
2nd: Vinnie Salek (Toms River East)
3rd: Jason Mar (Spotswood)
4th: Ray Lamb (Absegami)
5th: Dave Post (Phillipsburg)
6th: Anthony Cavico (Bishop Ahr)
7th: Jason Bilinski (Delsea)
8th: John Hesse (Parsippany)

171
1st: Nick Roy (Wall)
2nd: Brian Lucas (Bergen Catholic)
3rd: Ardian Ramadini (Garfield)
4th: Zach Garren (Paulsboro)
5th: Doug Umbehauer (Lenape)
6th: Anthony Orio (Eastern)
7th: Mike Wojcik (Old Bridge)
8th: Jeramy Edwards (Jackson Memorial)

189
1st: Jeff Black (Absegami)
2nd: Dan Clark (Southern)
3rd: Jerry Rinaldi (Lodi)
4th: Brett Jankos (Brick Memorial)
5th: Greg Maxwell (Buena)
6th: Mark Eberstein (Hunterdon Central)
7th: Konrad Dudziak (St. Peter's Prep)
8th: Lee Dugan (St. Joesph's - Montvale)

215
1st: Adam Cooney (Holy Cross)
2nd: Mike Mendenhall (Pausboro)
3rd: Greg Donofrio (Cranford)
4th: OJ DeChristofa (Pequannock)
5th: Rob Panfili (Saddle Brook)
6th: Zack Hammond (Absegami)
7th: Tom Rant (Ocean Township)
8th: Tom Hill (Emerson)

Hwt
1st: Tom Curl (Paulsboro)
2nd: Mike Davidowich (Eastern)
3rd: Chris Gornick (Shore Regional)
4th: Devin Perez (Pope John XX)
5th: John Loff (Jackson Memorial)
6th: Ramel Meekins (Westwood)
7th: Jeff Tyler (Delsea)
8th: Jason Franklin (Eastside - Patterson)