Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA







2001 NJSIAA Tournament Medal Winners


103
1st: Patrick Dattalo (Randolph)
2nd: CJ Mays (Oakcrest)
3rd: Dave Tomasette (Washington Twp)
4th: Bryan Nunziato (Bergen Catholic)
5th: Ivan Wiggins (Sterling)
6th: Justin Smigelsky (Old Bridge)
7th: Dan Hilt (Manalapan)
8th: Patrick Berger (Rumson)

112
1st: Matt Valenti (Kittatinny)
2nd: Ed Giosa (Camden Catholic)
3rd: Zac Cunliffe (Howell)
4th: Rich Gebauer (South Plainfield)
5th: Albert Dattalo (Randolph)
6th: Zach Tanelli (Millburn)
7th: Jaime Lijo (Hopatcong)
8th: Joe Butcher (Westwood)

119
1st: Joe Dubuque (Glen Ridge)
2nd: Matt Anderson (South Plainfield)
3rd: Ryan Bridge (Absegami)
4th: Anthony Leardi (Butler)
5th: Anthony Dunkin (Dumon)
6th: Mike Carro (Old Bridge)
7th: Anthony Montes (Nutley)
8th: Derrick Goduto (lenape Valley)

125
1st: Ricky La Forge (Indian Hills)
2nd: Mike Molosky (Pinelands)
3rd: Jimmy Rollins (West Deptford)
4th: Bob Stinson (Camden Catholic)
5th: Jeff Smith (Paulsboro)
6th: Jarred Mercado (Pitman)
7th: Keith Ritchings (East Brunswick)
8th: Steve Swentzel (Sparta)

130
1st: Ed Gutnik (JFK-Iselin)
2nd: Sean Markey (Randolph)
3rd: Dave Chapman (Absegami)
4th: Don Fisch (Delsea)
5th: Gary DeBrielle (Overbrook)
6th: James Weck (Bergen Catholic)
7th: John Cholish (Delbarton)
8th: Ken Kosza (CBA)

135
1st: Mark Manchio (Sterling)
2nd: Mike Weber (Kittatinny)
3rd: Joe Marotta (Wood-Ridge)
4th: Matt Shaban (Indian Hills)
5th: Kyle Nasdeo (South Brunswick)
6th: Kevin Bryan (Seton Hall Prep)
7th: Mike Palo (St. Joseph's - Montvale)
8th: Zach Shanaman (Pingry)

140
1st: Doug Withstandley (Jackson Memorial)
2nd: Dennis McSweeney (Lyndhurst)
3rd: Brandon Becker (Kingsway)
4th: Anthony Mangione (Delbarton)
5th: Rob Jimenez (Brick Memorial)
6th: Craig Wright (Passaic Valley)
7th: Scott Doerr (South Plainfield)
8th: Steve Owimrin (Pasckack Valley)

145
1st: Dave Miller (Lenape)
2nd: Chris Bitello (Hackensack)
3rd: Ricky Frondorf (North Hunterdon)
4th: Devin Mesanko (Toms River East)
5th: Ray Weed (Absegami)
6th: Dave Bucco (Paramus)
7th: Josh Miller (Hunterdon Central)
8th: Ryan Goodman (Middle Twp)

152
1st: Ryan Cunningham (Cherry Hill West)
2nd: Chris Ressa (Lenape Valley)
3rd: Matt Kirspel (Livingston)
4th: Evan Galipeau (Parsippany)
5th: Vinnie Salek (Toms River East)
6th: Mike Savino (lawrence)
7th: Paul Vaccaro (Absegami)
8th: Matt Deter (Morris Knolls)

160
1st: Nick Roy (Wall)
2nd: Pat Trabucco (Livingston)
3rd: Eric Ring (Washington Twp)
4th: Jerry Rinaldi (Lodi)
5th: Chris Marold (West Morris - Mendham)
6th: Greg D'Onofrio (Cranford)
7th: Joe Casella (North Warren)
8th: Ray Lamb (Absegami)

171
1st: Mike Massenzio (St. Joesph's - Montvale)
2nd: Mark Thompson (Moorestown)
3rd: Dale Rissmiller (Phillipsburg)
4th: Jared Terrell (Perth Amboy)
5th: Rob Vargo (clifton)
6th: Joe DiFrancisco (Livingston)
7th: Ardian Ramadini (Garfield)
8th: Brett Jankos (Brick Memorial)

189
1st: Morgan Horner (Hasbrouck Heights)
2nd: Chris Skretkowicz (Wallkill Valley)
3rd: Jake Butler (Pt. Pleasant Beach)
4th: Rich Jannuzzi (Bound Brook)
5th: Anthony Antonucci (Livingston)
6th: James Funk (Paulsboro)
7th: Dan Sheets (Collingswood)
8th: John Foscolo (South Plainfield)

215
1st: Dan Garay (Rahway)
2nd: Adam Cooney (Holy Cross)
3rd: Mike Mendenhall (Paulsboro)
4th: Bill Wilbert (Toms River South)
5th: Pete Quintana (Somerville)
6th: Jim Bob Stanley (Belvidere)
7th: Kevin Tedesco (Ridgefield)
8th: Chris Cvitan (Montville)

Hwt
1st: Tom Curl (Paulsboro)
2nd: Chris Knapp (Bound Brook)
3rd: Luis Castillo (Garfield)
4th: Mike Wallis (Boonton)
5th: Mike Davidowich (Eastern)
6th: Joe Stefanelli (Caldwell)
7th: Brian Bishop (Piscataway)
8th: Javier Pellot (Cumberland)