Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA







2000 NJSIAA Tournament Medal Winners


103
1st: Matt Anderson (South Palinfield)
2nd: Ivan Wiggins (Sterling)
3rd: Albert Dattalo (Randolph)
4th: Ed Giosa (Camden Catholic)
5th: Marc Rosenfeld (Brick Memorial)
6th: Zac Cunliffe (Howell)
7th/8th: Justin Smigelsky (Old Bridge)
7th/8th: Mike Marotta (Wood-Ridge)

112
1st: Joe Dubuque (Glen Ridge)
2nd: Jon Mankovich (Wallkill Valley)
3rd: Bob Stinson (Camden Catholic)
4th: Matt Valenti (Kittatinny)
5th: Terrance Clendenin (Toms River North)
6th: Anthony Montes (Nutley)
7th/8th: Rob Jimenez
7th/8th: Tom Prairie (Delran)

119
1st: Clinton Hicks (Eastern)
2nd: Seamus McGuiness (Mt. Olive)
3rd: Andrew Uhrlass (Bound Brook)
4th: Dave Chapman (Absegami)
5th: Gary DeBrielle (Overbrook)
6th: Jimmy Rollins (West Deptford)
7th/8th: Mike Molosky (Pinelands)
7th/8th: Todd Schroeder (Wayne Valley)

125
1st: Billy Gibbs (Clearview)
2nd: Bill Heverly (Camden Catholic)
3rd: John Hockin (Middletown North)
4th: Chris McDonnell (Indian Hills)
5th: Sean Markey (Randolph)
6th: Kris Monzo (Clifton)
7th/8th: Ed Gutnik (JFK-Iselin)
7th/8th: Mohamad Omara (Ewing)

130
1st: Mark Manchio (Sterling)
2nd: Antonio Mangione (Delbarton)
3rd: Mike Palo (St. Joesph's - Montvale)
4th: Josh Hare (Shawnee)
5th: Brandon Becker (Kingsway)
6th: Mike Fania (Phillipsburg)
7th/8th: Mike Just-Cornelius (Kittatinny)
7th/8th: Levi Miller (Hunterdon Central)

135
1st: Mike Booth (Camden Catholic)
2nd:Dave Cordoba (Kearny)
3rd: Justin Lijo (Hopatcong)
4th: Dan Rubenstein (North Brunswick)
5th: Frank Edgar (Toms River East)
6th: Dennis McSweeney (Lyndhurst)
7th/8th: Matt Shaban (Indian Hills)
7th/8th: TJ Cuff (Newton)

140
1st: Dave Miller (Lenape)
2nd: Chris Bitetto (Hackensack)
3rd: Doug Withstandley (Jackson Memorial)
4th: Brandon Kaufmann (Delbarton)
5th: Ricky Frondorf (North Hunterdon)
6th: Jim Berringer (Hopatcong)
7th/8th: Craig Wright (Passaic Valley)
7th/8th: Ray Weed (Absegami)

145
1st: Erik Norgaard (St. Joseph's - Montvale)
2nd: Ryan Cunningham (Cherry Hill West)
3rd: Matt Brienza (Voorhees)
4th: Eric Ring (Washington Twp)
5th: DJ Cama (Paulsboro)
6th: Anthony Politi (Hanover Park)
7th/8th: Frank Petrucci (Don Bosco)
7th/8th: Mike Savino (Lawrence)

152
1st: Labe Black (Absegami)
2nd: Nick Roy (Wall)
3rd: Rob Vargo (Clifton)
4th: Mike Barikian (Sterling)
5th: Paul Siemon (Don Bosco)
6th: David Fiore (South Plainfield)
7th/8th: Steve Becker (Indian Hills)
7th/8th: Evan Galipeau (Parsippany)

160
1st: Mike Massenzio (St. Joseph's - Montvale)
2nd: Carl Schmidt (Washington Twp)
3rd: Ron Schroeder (Belvidere)
4th: Mike Markey (Caldwell)
5th: Pat Trabucco (Livingston)
6th: Tim Marcantonio (Governor Livingston)
7th/8th: Chris Catania (Edgewood)
7th/8th: Keith O'Donnell (Highland)

171
1st: Chris Skretowicz (Wallkill Valley)
2nd: Frank Cornely (Camden Catholic)
3rd: Andy Roy (Wall)
4th: Brian Brittingham (Washington Twp)
5th: Ardian Ramadini (Garfield)
6th: Mark McGaurn (Collingswood)
7th/8th: Tom Curio (East Brunswick)
7th/8th: Morgan Horner (Hasbrouck Heights)

189
1st: Austin Wall (Indian Hills)
2nd:Joe Chiaravallo (Bloomfield)
3rd: Jacob Warta (Bridgewater-Raritan)
4th: Nick Vinciguerra (Jackson Memorial)
5th: Dale Markle (Warren Hills)
6th: Adam Cooney (Holy Cross)
7th/8th: Dan Kunst (South Plainfield)
7th/8th: Mike Mendenhall (Paulsboro)

215
1st: Mike Carr (Hunterdon Central)
2nd: Troy Bennett (Paulsboro)
3rd: Greg Wrenn (Eastern)
4th: Dom Santoli (Bergen Catholic)
5th: Ishmael Medley (Elizabeth)
6th: Dan Garay (Rahway)
7th/8th: John Foscolo (South Plainfield)
7th/8th: Mike McCabe (Jackson Memorial)

Hwt
1st: Ali Hakim (Randolph)
2nd: Chris Knapp (Bound Brook)
3rd: Tom Curl (Paulsboro)
4th: Dan Eberstein (Hunterdon Central)
5th: Rob Chalet (Bloomfield)
6th: Roger Attieh (Bayley-Ellard)
7th/8th: Errickson Rivera (Vineland)
7th/8th: John Miller (Pompton Lakes)