Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA







1999 NJSIAA Tournament Medal Winners


103
1st: Terrance Clendenin (Toms River North)
2nd: Bob Stinson (Camden Catholic)
3rd: Dave Chapman (Absegami)
4th: Matt Valenti (Kittatinny)
5th: Steve Hult (Pascack Valley)
6th: Deek Goduto (Lenape Valley)
7th/8th: Jon Mankovich (Wallkill Valley)
7th/8th: Jeff Smth (Washington Twp)

112
1st: Tom Noto (South River)
2nd: Clinton Hicks (Eastern)
3rd: Rob Jimenez (Brick Memorial)
4th: Dave Germakian (Pascack Valley)
5th: Seamus McGuinness (Mt. Olive)
6th: Jim Marrero (Highland)
7th/8th: James Messina (Bloomfield)
7th/8th: Anthony Barber (Garfield)

119
1st: Mark Manchio (Sterling)
2nd: Joe Alexander (Delsea)
3rd: Anthony Rendina (Eastern)
4th: Mike Booth (Camden Catholic)
5th: Cliff Medina (Brick Twp)
6th: Brett Vanderveer (Governor Livingston)
7th/8th: Chris Rosano (Highland)
7th/8th: Ed Gutnik (JFK-Iselin)

125
1st: Jeff Beverly (Pt. Pleasant Boro)
2nd: Bill Heverly (Camden Catholic)
3rd:Bill Gibbs (Clearview)
4th: Kevin Mount (CBA)
5th: Chris D'Andrea (Bernards)
6th: Mike Palo (St. Joesph's - Montvale)
7th/8th: Pete Tarricone (Hunterdon Central)
7th/8th: Greg Croce (Paulsboro)

130
1st: Dave Cordoba (Kearny)
2nd: Frank Edgar (Toms River East)
3rd: Chris Brizzi (Ramsey)
4th: Bill Moore (Phillipsburg)
5th: Ryan Anderson (Absegami)
6th: Doug Withstandley (Jackson Memorial)
7th/8th: Brandon Kaufmann (Delbarton)
7th/8th: Jim Berringer (Hopatcong)

135
1st: Chris Bitetto (Hackensack)
2nd: Greg Austin (Ocean City)
3rd: Dave Miller (Lenape)
4th: Justin Lijo (Hopatcong)
5th: Craig Frost (Roselle Park)
6th: Pete Deignan (Lenape Valley)
7th/8th: Anthony Politi (Hanover Park)
7th/8th: Shawn Marosy (Piscataway)

140
1st: Donnie DeFilippis (New Providence)
2nd: Eric Norgaard (St. Joesph's - Montvale)
3rd: Jim Sutter (Southern)
4th: Amir Khan (Eastern)
5th: Joe Barchetto (Morris Knolls)
6th: Ryan Cunningham (Cherry Hill West)
7th/8th: Blayne Adams (Rancocas Valley)
7th/8th: Greg Ilaria (St. Peter's - Jersey City)

145
1st: Mark Worthy (Central Regional)
2nd: Mtume Goodrum (Absegami)
3rd: Mike Massenzio (Indian Hills)
4th: Steve Whitby (Lacey)
5th: Matt Arellano (Hanover Park)
6th: Pat Trabucco (Livingston)
7th/8th: Paul Siemon (Don Bosco)
7th/8th: Robert Zuschnitt (Palmyra)

152
1st: Labe Black (Absegami)
2nd: Ralph DeNisco (St. Joseph's - Montvale)
3rd: Dennis Whitby (Lacey)
4th: Jay Skretowicz (Wallkill Valley)
5th: Keith O'Donnell (Highland)
6th: Derek Michalowski (Bound Brook)
7th/8th: Rich Ferguson (Southern)
7th/8th: Todd DeWitt (Johnson)

160
1st: Scott Garren (Paulsboro)
2nd: Brad Christie (Fort Lee)
3rd: Joe Chiaravallo (Bloomfield)
4th: Nick Catone (Brick Memorial)
5th: Brian Brittingham (Washington Twp)
6th: Jared Frey (Phillipsburg)
7th/8th: Ryan Smircich (Hopatcong)
7th/8th: Tim Marcantonio (Governor Livingston)

171
1st: Joe Mormile (Toms River East)
2nd: Franco Catalioti (Absegami)
3rd: Nick Murn (Hunterdon Central)
4th: Mel Leary (Haddon Heights)
5th: Chris Skretowicz (Wallkill Valley)
6th: Dale Markle (Warren Hills)
7th/8th: Rohan Meredith (Neptune)
7th/8th: Mike Mergott (Johnson)

189
1st: Damion Hahn (Lakewood)
2nd: Troy Bennett (Paulsboro)
3rd: Pete Esposito (Old Bridge)
4th: Mike Carr (Hunterdon Central)
5th: John Pelechaty (Millville)
6th: John Constantino (Belvidere)
7th/8th: Dan Kunst (South Plainfield)
7th/8th: Todd Rosenthal (Brick Memorial)

215
1st: Doug Easlick (Cherokee)
2nd: Steve Kempinski (Phillipsburg)
3rd: Matt Greenberg (Northern Highlands)
4th: Pat Ekstrom (Cranford)
5th: Kevin Hoy (Southern)
6th: Andrew Polillo (Delsea)
7th/8th: Tom Pfister (Pt. Pleasant Beach)
7th/8th: Dom Santoli (Bergen Catholic)

Hwt
1st: Paul Devlin (Livingston)
2nd: Ryan Strahlendorff (Hillsborough)
3rd: Charles Bennet (Pemberton)
4th: Ali Hakim (Randolph)
5th: Tom Curl (Paulsboro)
6th: -
7th/8th: Pete Christathakis (Keyport)
7th/8th: Anthony Lotz (Dover)