Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA







1998 NJSIAA Tournament Medal Winners


103
1st: Tom Noto (South River)
2nd: Mike Booth (Camden Catholic)
3rd: Dan DiGirolamo (Cherry Hill West)
4th: Joe Dubuque (Glen Ridge)
5th: Ed Gutnik (JFK-Iselin)
6th: Rick LaForge (Delbarton)
7th/8th: Chris Rosano (Highland)
7th/8th: Terrance Clendenin (Toms River North)

112
1st: Joe Alexander (Delsea)
2nd: Mark Manchio (Sterling)
3rd: Vinny Pedalino (Toms RIver East)
4th: Dave Ilaria (St. Peter's - Jersey City)
5th: Brett Vanderveer (Governor Livingston)
6th: Tommy Doerr (South Plainfield)
7th/8th: Tom Nicolicchia (Hopatcong)
7th/8th: Sam Chey (Pope John)

119
1st: Oliver Ruiz (Cliffside Park)
2nd: Dave Cordoba (Kearny)
3rd: Bob Seidel (Wall)
4th: Ryan Brennan (Randolph)
5th: Anthony Conte (Belleville)
6th: Doug Withstandley (Jackson Memorial)
7th/8th: Pete Tarricone (Hunterdon Central)
7th/8th: Kevin Rucci (Eastern)

125
1st: Micah Khan (Eastern)
2nd: Nick Fokas (Bergen Catholic)
3rd: Dave Miller (Lenape)
4th: Gary Mikolay (Lenape Valley)
5th: Eric Balut (North Hunterdon)
6th: Jeff Beverly (Pt. Pleasant Boro)
7th/8th: Dante Cifelli (Nutley)
7th/8th: Greg Austin (Ocean City)

130
1st: John Brienza (Voorhees)
2nd: Dave Santamaria (CBA)
3rd: Doug Graziano (Lenape Valley)
4th: Chris Bitetto (Hackensack)
5th: Craig Frost (Roselle Park)
6th: Mitz Sumilang (Ridgefield)
7th/8th: Jay Sutcliffe (Gloucester Catholic)
7th/8th: Mike Hampton (Absegami)

135
1st: James LaVelle (Hanover Park)
2nd: Mtume Goodrum (Absegami)
3rd: Mike Harris (Livingston)
4th: Blair Tugman (Middletown South)
5th: Erik Norgaard (St. Joseph's - Montvale)
6th: Joe Barchetto (Morris Knolls)
7th/8th: Amir Khan (Eastern)
7th/8th: Jim Sutter (Southern)

140
1st: Mark Worthy (Central Regional)
2nd: Donnie DeFilippis (New Providence)
3rd: Pat Trabucco (Livingston)
4th: Rick Kelley (Kingsway)
5th: Jarrod Hahn (Edison)
6th: Justin Frohlich (Pascack Hills)
7th/8th: Nick Donato (Highland)
7th/8th: Jimmy Sorrentino (Pemberton)

145
1st: Larry Smashey (Delsea)
2nd: Nick Harrington (Hunterdon Central)
3rd: Labe Black (Absegami)
4th: Dennis Whitby (Lacey)
5th: Omar Tezucar (Westfield)
6th: John Carson (Rancocas Valley)
7th/8th: Dave Castellini

152
1st: Jake Cairns (Pt. Pleasant Beach)
2nd: Eric Swick (Roselle Park)
3rd: Scott Garren (Oakcrest)
4th: Brian Voliva (Piscataway)
5th: Derek Nagy (LEnape Valley)
6th: John McRoberts (Phillipsburg)
7th/8th: Bob Pizzuto (Edgewood)
7th/8th: Tony Arroyo (Northern Burlington)

160
1st: Justin Colaluce (Warren Hills)
2nd: Kurt Pellegrino (Pt. Plesant Boro)
3rd: Brian Muir (Toms River North)
4th: Chris Madia (Parsippany Hills)
5th: Tyson Rementer (Lower Cape May)
6th: Matt Hoover (Kingsway)
7th/8th: Rich Wilson (Overbrook)
7th/8th: Chris Laterra (St. Joseph's - Montvale)

171
1st: Rich Gildner (Southern)
2nd: Aaron Freer (Phillipsburg)
3rd: Chris Carlino (Absegami)
4th: Mike Bassett (Paramus)
5th: KEvin Dobosz (Kingsway)
6th: Mike McGinley (Highland)
7th/8th: Joe Mormile (Demarest)
7th/8th: Mike Schappert (Manasquan)

189
1st: Damion Hahn (Lakewood)
2nd: Nik Fekete (Cranford)
3rd: Doug Easlick (Cherokee)
4th: Kendalle Gibson (Camden)
5th: Troy Bennett (Paulsboro)
6th: Almeen Swint (Irvington)
7th/8th: Kyle Good (Indian Hills)
7th/8th: Bob Brunner (Delaware Valley)

215
1st: Nick Lopez (Washington Twp)
2nd: Greg Sawyer (Delsea)
3rd: Andi Devlin (Livingston)
4th: Steve Kempinski (Phillipsburg)
5th: Matt Greenberg (Northern Highlands)
6th: -
7th/8th Pat Ekstrom (Cranford)
7th/8th: Eamon O'Neil (Pt. Pleasant Boro)

Hwt
1st: Antonio Garay (Rahway)
2nd: Roy Attieh (Bayley-Ellard)
3rd: Paul Devlin (Livingston)
4th: William Maxwell (Moorestown)
5th: Edgar Puzio (St. Joseph's - Montvale)
6th: Mike Smith (Old Bridge)
7th/8th: John Spruill (Deptford)
7th/8th: Zach Miers (Phillipsburg)