Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA







1997 NJSIAA Tournament Medal Winners


103
1st: Joe Alexander (Delsea)
2nd: Bob Piccione (Phillipsburg)
3rd: Dave Cordoba (Kearny)
4th: Sam Chey (Pope John)
5th/6th: Brett Vanderveer (Governor Livingston)
5th/6th: Brett Taylor (Toms River East)


112
1st: Kevin Rucci (Eastern)
2nd: Anthony Conte (Belleville)
3rd: Craig Frost (Roselle Park)
4th: Bob Seidel (Wall)
5th/6th: Chris Brizzi (Ramsey)
5th/6th: John Laffan (Howell)


119
1st: Russ Witt (Lacey)
2nd: Mike Zechman (Woodbury)
3rd: Blair Tugman (Middletown South)
4th: Rami Ratel (Bloomfield)
5th/6th: Todd Trampe (Delsea)
5th/6th: Jason Mercado (Pitman)


125
1st: Micah Khan (Eastern)
2nd: Mtume Goodrum (absegami)
3rd: Mitz Sumilang (Ridgefield Park)
4th: Mark Worthy (Central)
5th/6th: Brian Chartowich (Bridgewater-Raritan)
5th/6th: Kimo Geter (Elizabeth)
 

130
1st: James LaVelle (Hanover Park)
2nd: Dava Santamaria (CBA)
3rd: John Brienza (Voorhees)
4th: Bill Crecca (Roselle Park)
5th/6th: Mike Harris (Livingston)
5th/6th: Paul Hess (Absegami)


135
1st: Andy Chencharik (Toms River East)
2nd: Keith Bunnicant (Hopatcong)
3rd: Shane Folks (Warren Hills)
4th: Bryan Robinovitz (Hillsborough)
5th/6th: Jay Smith (Rahway)
5th/6th: Brian Forster (Buena)


140
1st: Labe Black (Absegami)
2nd: Kurt Pellegrino (Pt. Pleasant Boro)
3rd: Nick Harrington (Hunterdon Central)
4th: Ryan Kanewski (Warren Hills)
5th/6th: Michael Priore (Millburn)
5th/6th: Pete Weiss (NV Demarest)


145
1st: Justin Colaluce (Warren Hills)
2nd: Rob Booth (Camden Catholic)
3rd: Rob Dillon (Fort Lee)
4th: Matt Moscatello (Lenape Valley)
5th/6th: Eric Swick (Roselle Park)
5th/6th: Chris Madia (Parsippany Hills)


152
1st: Don Pritzlaff (Lyndhurst)
2nd: Dom Dellagatta (Buena)
3rd: Junior Cotto (Absegami)
4th: Matt DelPreore (Roxbury)
5th/6th: Justin Haskins (Matawan)
5th/6th: Brian Muir (Toms River North)


160
1st: Maurice Worthy (Central Regional)
2nd: Tom Tanis (Jefferson)
3rd: Mike McGinley (Highland)
4th: Dave Baustis (Lyndhurst)
5th/6th: Karl Norgaard (St. Joesph's - Montvale)
5th/6th: John Craig (West Deptford)


171
1st: Israel Cronk (Montclair)
2nd: John Garriques (Phillipsburg)
3rd: Mitch Markle (Warren Hills)
4th: Dane Tabano (Bergen Catholic)
5th/6th: Sean McDade (Pennsville)
5th/6th: Mike Bassett (Paramus)


189
1st: Damion Hahn (Lakewood)
2nd: Brad Soltis (Pompton Lakes)
3rd: Nik Fekete (Cranford)
4th: Rich Gildner (Southern)
5th/6th: Greg Sawyer (Delsea)
5th/6th: Drew Peters (Emerson / Park Ridge)


215
1st: Shawn Laughlin (Lower Cape May)
2nd: Ed Bynes (Hamilton West)
3rd: John Constantino (Belvidere)
4th: Jason Reeves (Ewing)
5th/6th: Bill Malast (Manchester)
5th/6th: Brian McTigue (NV Demarest)


Hwt
1st: Jermaine Ruffin (Paulsboro)
2nd: Kirk Townsel (Absegami)
3rd: Jon Scalo (Ridgefield Park)
4th: Charlie Powell (South River)
5th/6th: Antonio Garay (Rahway)
5th/6th: James DiCataldo (Kittatinny)