Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA







1990 NJSIAA Tournament Medal Winners


103
1st: Terrence Paul (Irvington)
2nd: Steve Herishen (Paul VI)
3rd: Doug Detrick (Warren Hills)
4th: Lee Moorer (Penns Grove)
5th/6th: Vinnie Zullo (Piscataway)
5th/6th: Rich Bustamante (St. Benedict's)


112
1st: Willie Carpenter (Cranford)
2nd: Mike DeLuca (Lyndhurst)
3rd: Robert Carradine (Pemberton)
4th: Scott Frinzi (Phillipsburg)
5th/6th: Brian Farnham (Haddon Twp)
5th/6th: Jason Barch (Fair Lawn)

119
1st: Ed Moore (Phillipsburg)
2nd: Brian Conly (Delaware Valley)
3rd: Duke DiJoseph (Paulsboro)
4th: Leo Pietrantuono (Summit)
5th/6th: John Balsamo (Morris Knolls)
5th/6th: Ed Dunn (Boonton)

125
1st: Jumel Kinchen (Jackson Memorial)
2nd: Vin Santaniello (Brick Memorial)
3rd: Bill Blauvelt (Cherry Hill West)
4th: Jeremy Brunner (Vineland)
5th/6th: Nelson Cruz (Fort Lee)
5th/6th: Anthony Facchinei (Summit)

130
1st: Toby Fagan (Millville)
2nd: Mike Standridge (Randolph)
3rd: John Martin (Absegami)
4th: Bryan Mintz (East Brunswick)
5th/6th: Brian Mauri (Eastern)
5th/6th: Nate Lashley (Delran)

135
1st: Fran Durso (Ridge)
2nd: Corey Miller (Warren Hills)
3rd: Pete Zanchelli (Ramapo)
4th: Erix Jamerson (Cherry Hill West)
5th/6th: Pat Maczko (Phillipsburg)
5th/6th: Kevin McCann (South Plainfield)

140
1st: Steve Dalling (Kittatinny)
2nd: Scott Kemp (Fair Lawn)
3rd: John Stout (Lacey)
4th: Vin DeFreitas (Bernards)
5th/6th: Mike Kwapniewski (Caldwell)
5th/6th: Matt Suter (Paulsboro)

145
1st: Brian Unkert (Pope John)
2nd: Scott Goodale (Jackson Memorial)
3rd: Dan DeSilvio (Delsea)
4th: Brian Bonomo (Lodi)
5th/6th: Bryan Stout (Lacey)
5th/6th: Kirk Tharp (Haddon Twp)

152
1st: Kemal Pegram (Pemberton)
2nd: Shawn Tripoli (Buena)
3rd: Evan LaManna (Elmwood Park)
4th: Scott Stepe (Lakeland)
5th/6th: Lou Cerchio (Scotch Plains)
5th/6th:  Jody Scott (Brick Memorial)

160
1st: Rob Johnson (Jackson Memorial)
2nd: Bob Waldron (Roxbury)
3rd: Carlos Garay (Rahway)
4th: Brian Abdon (Lower Cape May)
5th/6th: Andy Fitz (Delaware Valley)
5th/6th:  Joe Robinson (Eastern)

171
1st: Pat Lynch (Ocean City)
2nd: Dave Young (Morris Hills)
3rd: Ethan Waller (Manalapan)
4th: Chuck Danys (Garfield)
5th/6th: Rich Schafenberg (Paramus Catholic)
5th/6th: John DiMarco (Pequannock)

189
1st: Johnny Gardner (High Point)
2nd: Doug Vetter (Lenape Valley)
3rd: Vin Dallicardillo (Brick Memorial)
4th: Damien Blaylock (Edgewood)
5th/6th: Shane Woolf (Warren Hills)
5th/6th: Bill Tassogluy (Haddon Twp)

Hwt
1st: Greg Troxell (Phillipsburg)
2nd: Paul Rich (Toms River North)
3rd: Joe DiGirolamo (Toms River East)
4th: Greg Land (Eastern)
5th/6th: Bruce Watkins (Camden)
5th/6th: Lou Fontana (Passaic Valley)