Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA






1969 NJSIAA Tournament Medal Winners
98
1st: Mike Frick (Pope John)
2nd: Terry Novacek (North Hunterdon)
3rd: Roger Faust (Hackensack)
4th: John Volpa (Edgewood)

106
1st: John Ferrara (New Providence)
2nd: Rob Kantor (Union)
3rd: Charles Barfoot (Southern Regional)
4th: Lyle Hough (Pascack Valley)

115
1st: Robert Ciarrocki (Oakcrest)
2nd: Jack Shawde (North Edison)
3rd: Renard Haskins (Morristown)
4th: Richard Coelho (Montclair)

123
1st: Greg Surenian (Randolph)
2nd: James Karrer (Oakcrest)
3rd: Mike Ware (Bergenfield)
4th: Charles Haywood (Franklin)

130
1st: Len Pruzansky (Passaic)
2nd: Robert Bowers (Union)
3rd: James Shields (North Edison)
4th: Jim Poinsett (Lenape)

136
1st: Gary DePatto (Mahwah)
2nd: Jack Thompson (Phillipsburg)
3rd: Jeff Connerton (Bound Brook)
4th: Pat McCaffrey (Pennsville)

141
1st: Pete Black (CBA)
2nd: James Cooper (Pascack Valley)
3rd: Sam Farina (Phillipsburg)
4th: Dennis Skinner (Oakcrest)

148
1st: Don Jessamine (Phillipsburg)
2nd: Brian Babiche (Hunterdon Central)
3rd: Tom Ferlauto (Montclair)
4th: David Meeder (Millville)

157
1st: John Villecco (Deptford)
2nd: Dave Gaunt (North Hunterdon)
3rd: Terry Paquette (Mahwah)
4th: Lew Guerin (Mahwah)

168
1st: Robert Zaro (Phillipsburg)
2nd: Robert Coleman (Middlesex)
3rd: Russ Johnson (Bridgeton)
4th: Chris Carey (North Hunterdon)

178
1st: Richard Starr (Montclair)
2nd: John Rhinehart (Warren Hills)
3rd: Ben Bivins (Lakewood)
4th: Gary Sagui (CBA)

Hwt
1st: Dale Baldwin (Warren Hills)
2nd: Dave Meade (Pasack Hills)
3rd: Sam Martin (Scotch Plains)
4th: Andrew Tighe (West Deptford)


1968 NJSIAA Tournament Medal Winners

 98
1st: Robert Jiorle (Phillipsburg)
2nd: Lyle Hough (Pascack Valley)
3rd: Lindo Nangeroni (Bound Brook)
4th: Alan Dankel (Deptford)

106
1st: Dennis Smith (Lenape)
2nd: James Guerrieri (Middletown)
3rd: William Kenny (Westfield)
4th: John Buonnadonna (Pascack Valley)

115
1st: Greg Surenian (Randolph)
2nd: Mark Mondrone (Bound Brook)
3rd: Rob Overton (Lakewood)
4th: Mike Ware (Bergenfield)

123
1st: Ed Kochakji (Bergenfield)
2nd: Maury Mascari (Phillipsburg)
3rd: Jeff Gray (Hunterdon Central)
4th: Allen Hess (Central Regional)

130
1st: Ed Bailey (Plainfield)
2nd: Kenneth Swan (Montclair)
3rd: Andrew Meltzoff (Union)
4th: James Ridinger (West Deptford)

136
1st: Herb Campbell (Seton Hall)
2nd: Joe McCaffery (Pennsville)
3rd: Pete Black (CBA)
4th: Richard Koroghlian (Bergenfield)

141
1st: Gregzie White (Pennsville)
2nd: Jim Schenck (South Plainfield)
3rd: Richard Bellot (Union)
4th: Pat McTeague (Bergenfield)

148
1st: Gary Markowski (Newton)
2nd: Al Zellner (Williamstown)
3rd: James Godkin (Bergenfield)
4th: Dennis Anastario (South Plainfield)

157
1st: Robert Zaro (Phillipsburg)
2nd: Ken Hall (Hunterdon Central)
3rd: John Villecco (Deptford)
4th: Keith Cicerone (Bergenfield)

168
1st: Doug Blake (Hackettstown)
2nd: Gary Sagui (CBA)
3rd: Frank Estadt (Pennsville)
4th: Dan Kochajki (Bergenfield)

178
1st: James Hickey (Essex Catholic)
2nd: Mike Panerella (Pennsauken)
3rd: Richard Starr (Montclair)
4th: Roger Reiter (Hunterdon Central)

Hwt
1st: Ira Lubert (Newton)
2nd: Mark Reid (West Deptford)
3rd: Randy Hooks (River Dell)
4th:Joe Bongiovanni (Neptune)


1967 NJSIAA Tournament Medal Winners

98
1st: William Kenny (Westfield)
2nd: Vincent Yannetti (Bound Brook)
3rd: Paul Rosenstrauss (Pascack Valley)
4th: Louis Ware (Oakcrest)

106
1st: James Colaneri (Cliffside Park)
2nd: Greg Surenian (Randolph)
3rd: Pete Nangeroni (Bound Brook)
4th: Ron Gamone (Triton Blue)

115
1st: James Fiore (St.Cecilia)
2nd: Maury Mascari (Phillipsburg)
3rd: George McArthur (South Plainfield)
4th: Howard Madsen (Lakewood)

123
1st: Ed Kochakji (Bergenfield)
2nd: Joe Lemmo (South Plainfield)
3rd: Bruce Saunders (Southern)
4th: Ronald Smith (Rahway)

130
1st: Kurt Edwards (North Hunterdon)
2nd: Andrew Meltzoff (Union)
3rd: John Saia (Edgewood)
4th: Dan Weck (Pascack Valley)

136
1st: Rudy Lanza (Scotch Plains)
2nd: James Rush (Washington)
3rd: Earl McCartney (Pennsville)
4th: Ken Garabadian (Bergenfield)

141
1st: Robert Duckworth (Phillipsburg)
2nd: Ken Freitag (Waldwick)
3rd: Lawrence Cox (Paulsboro)
4th: Jim Schenk (South Plainfield)

148
1st: Buddy Morris (Phillipsburg)
2nd: Ken Hall (Hunterdon Central)
3rd: Dave Messina (Old Tappan)
4th: Steve Lomax (Haddonfield)

157
1st: Doug Blake (Hackettstown)
2nd: Donald Cramer (Wall)
3rd: Scott Christie (Glen Rock)
4th: Adrian March (Pennsville)

168
1st: Sam Muni (Washington)
2nd: Tim Gordeuk (Westfield)
3rd: Richard Fox (River Dell)
4th: James Kovacs (Perth Amboy)

178
1st: Bob Willman (Teaneck)
2nd: Dale Baldwin (Warren Hills)
3rd: John Neville (Ewing)
4th: Mike Panarella (Pennsauken)

Hwt
1st: James McCue (Bernards)
2nd: Scott Berry (Pascack Hills)
3rd: Len Swanson (Newton)
4th: Frank Wynkoop (Washington)


1966 NJSIAA Tournament Medal Winners

98
1st: John Morgan (Hunterdon Central)
2nd: Gary Mulligan (Essex Catholic)
3rd: Ronald Gambone (Triton Blue)
4th: Harvey Gold (East Paterson)

106
1st: Bruce Canfield (Roxbury)
2nd: James Fiore (St. Cecilia)
3rd: John Pieta (Paulsboro)
4th: Larry Smith (Somerville)

115
1st: Ed Kochakji (Bergenfield)
2nd: Joe Lemmo (South Plainfield)
3rd: Darwin Popow (Williamstown)
4th: Charles Russo (Phillipsburg)

123
1st: Ralph Manaker (Irvington)
2nd: Jerry Buxmann (Mahwah)
3rd: Robert Tiedeman (Neptune)
4th: Marvin Hamilton (Paulsboro)

130
1st: Leonard Cassidy (East Brunswick)
2nd: Steve DelMaestro (River Dell)
3rd: Jerry Bisignano (Lenape)
4th: Robert Lyons (West Morris)

136
1st: Dan Halsey (Rahway)
2nd: Steve Ferretti (New Milford)
3rd: Rudy Lanza (Scotch Plains)
4th: Earl McCartney (Pennsville)

141
1st: John Lucia (Wayne)
2nd: Fred Piotrowsky (Morris Knolls)
3rd: Frank Passe (Somerville)
4th: Larry Cox (Paulsboro)

148
1st: Steve Parker (Scotch Plains)
2nd: Wayne Young (West Deptford)
3rd: Phil Friese (Washington)
4th: Bryce Kaye (Pascack Valley)

157
1st: Arnie Thompson (Washington)
2nd: Scott Christie (Glen Rock)
3rd: Robert Gaunt (North Hunterdon)
4th: Neil McDonald (Washington)

168
1st: Lee Castner (Washington)
2nd: Steve Tiemann (Scotch Plains)
3rd: Ronald Jones (Englewood)
4th: Terry McWhirter (West Deptford)

178
1st: Al Detwiler (North Hunterdon)
2nd: Gerald DiNardo (Paulsboro)
3rd: James Coleman (Washington)
4th: George Mears (West Essex)

Hwt
1st: Walter Hudnutt (North Hunterdon)
2nd: Vinnie Fowlkes (Teaneck)
3rd: Tony Garay (Rahway)
4th:Frank Wynkoop (Washington)


1965 NJSIAA Tournament Medal Winners

98
1st: Bob Hurley (Bergenfield)
2nd: Dave Wight (Westfield)
3rd: Tim hart (Haddonfield)
4th: James Testa (Hillside)

106
1st: Joe Lemmo (South Plainfield)
2nd: Gene Murphy (Hanover Park)
3rd: Jeff Dreyfuss (Clifton)
4th: Fred Whilden (Millville)

115
1st: Max Guidoboni (East Brunswick)
2nd: Miguel DeJesus (Morris Hills)
3rd: Edward Witczak (Lenape)
4th: James Raftery (Fair Lawn)

123
1st: Robert Whitaker (Ridgewood)
2nd: Jay Kilpatrick (Toms River)
3rd: Len Cassidy (East Brunswick)
4th: James Fiske (Columbia)

130
1st: Dave Pruzansky (Passaic)
2nd: Craig Freas (Hunterdon Central)
3rd: Jerry Bisignano (Lenape)
4th: Doug Giese (Union)

136
1st: Carlos Fontanez (South Freehold)
2nd: Robert Hall (Hunterdon Central)
3rd: Roger Bischoff (Cliffside Park)
4th: Roland Scheller (Cranford)

141
1st: Harry Wowchuck (Scotch Plains)
2nd: Keith Trecker (Hanover Park)
3rd: Dan Bivona (Belleville)
4th: Fred Salter (Long Branch)

148
1st: Arnie Thompson (Washington)
2nd: Carl Dahlquist (Madison)
3rd: Greg Huff (Pascack Valley)
4th: John DeMarco (Brick Twp)

157
1st: Frank Zengel (Hunterdon Central)
2nd: Les Snook (Newton)
3rd: George Buxmann (Mahwah)
4th: Demetrius Johnson (Northern Burlington)

168
1st: John Smith (Piscataway)
2nd: James Grieco (Brick Twp)
3rd: Steve Krevsky (Hillside)
4th: Pat Ford (Fair Lawn)

178
1st: Bill Henderson (Roxbury)
2nd: Richard Gray (Wall)
3rd: Frank Capsouras (River Dell)
4th: Willie Thomas (JP Stevens)

Hwt
1st: Pete Jilleba (Madison)
2nd: Robert Baylor (Paulsboro)
3rd: Tom Sinabaldi (Bound Brook)
4th:Gary Hartwigsen (Ramsey)



1964 NJSIAA Tournament Medal Winners

98
1st: Frank Pulio (West Deptford)
2nd: James Kushner (Essex Catholic)
3rd: Bruce Muti (Ramsay)
4th: Ken Legernes (Scotch Plains)

106
1st: Gene Kain (Haddonfield)
2nd: Jack Arnesen (Scotch Plains)
3rd: Steve Gubenia (Saddle Brook)
4th: Miguel DeJesus (Morris Hills)

115
1st: James McCormick (North Hunterdon)
2nd: Howard Metzger (Newton)
3rd: Ben Mike (Glassboro)
4th: Williams Saunders (Ridgewood)

123
1st: George Shoemaker (Washington)
2nd: Roger Locks (East Paterson)
3rd: Dave Gleitzman (Union)
4th: Fred Makarov (Millville)

130
1st: Dave Pruzansky (Passaic)
2nd: Carlos Fontanez (Freehold)
3rd: Loe DeLuca (Bridgewater Raritan)
4th: Roland Scheller (Cranford)

136
1st: Vince Fitz (North Hunterdon)
2nd: Bob Glassman (Fair Lawn)
3rd: Jerry MacDonald (Morris Hills)
4th: Bud Schramm (Edgewood)

141
1st: Steve Povalac (Edison)
2nd: Richard Lorenzo (Newton)
3rd: Ray Huff (Pascack Valley)
4th: David Smith (Lenape)

148
1st: Joe Wiendl (Westfield)
2nd: Julio Fuentes (Toms River)
3rd: Lee Wagner (Newton)
4th: Neil Muscatiello (Westwood)

157
1st: Lee Castner (Washington)
2nd: Reggie Williams (Hackensack)
3rd: Les Snook (Newton)
4th: James Grieco (Brick Twp)

168
1st: George Galler (East Paterson)
2nd: Gene Newman (Southern Regional)
3rd: John Smith (Piscataway)
4th: Edward Hume (Columbia)

178
1st: Ed Tomkiewicz (Edison)
2nd: Tony Karcich (Hackensack)
3rd: William Henderson (Roxbury)
4th: Mike Sluzenski (Atlantic City)

Hwt
1st: Pete Jilleba (Madison)
2nd: Stanley Sebastian (Hackensack)
3rd: Tom DeMarks (Middletown Twp)
4th:Tom Sinabaldi (Bound Brook)


1963 NJSIAA Tournament Medal Winners

98
1st: Dick Lincoln (Phillipsburg)
2nd: Gene Kain (Haddonfield)
3rd: Bruce Weiner (Teaneck)
4th: Gene Murphy (Hanover Park)

106
1st: Howie Metzger (Newton)
2nd: Richard Gunther (Scotch Plains)
3rd: Jay Kilpatrick (Toms River)
4th: Mark Weiner (Teaneck)

115
1st: Joe Hisko (Hunterdon Central)
2nd: Aus Evans (Ridgewood)
3rd: Ed Massey (Toms River)
4th: Jim Wilhelm (Dover)

123
1st: Kerin Raftery (Fair Lawn)
2nd: Dave Gleitzman (Union)
3rd: Carl Bateman (Phillipsburg)
4th: Paul Makarov (Millville)

130
1st: Carlos Fontanez (Freehold)
2nd: Craig Freas (Hunterdon Central)
3rd: Vic Labbatte (Parsippany)
4th: Ray Fusco (Pascack Valley)

136
1st: Fred Buechel (Seton Hall)
2nd: Richard Kerr (Washington)
3rd: Ron Leverich (Ridgewood)
4th: Jim Carlson (Vineland)

141
1st: Richard Aiello (East Brunswick)
2nd: Jim Greutert (East Paterson)
3rd: Richard Krupinski (Union)
4th: James Gray (Vineland)

148
1st: Lee Wagner (Newton)
2nd: Tom Reilly (Long Branch)
3rd: Paul Padlack (Edison)
4th: Reggie Williams (Hackensack)

157
1st: Craig Tomalo (Union)
2nd: John Casagrandi (Hunterdon Central)
3rd: Richard Knobloch (Westwood)
4th: Henry Daum (Freehold)

168
1st: William Petties (Plainfield)
2nd: Charles Miller (Rancocas Valley)
3rd: George Galler (East Paterson)
4th: Tony Manafro (Roselle Park)

178
1st: Dave Morash (Westfield)
2nd: Frank Carfagno (Paulsboro)
3rd: Bill Henderson (Roxbury)
4th: Preston Bradford (Leonia)

Hwt
1st: Paul Goble (North Hunterdon)
2nd: Robert Baylor (Paulsboro)
3rd: Jeff Young (East Paterson)
4th: Greg Smith (Seton Hall)


1962 NJSIAA Tournament Medal Winners

98
1st: Jim Robertson (Collingswood)
2nd: Howie Kestenbaum (Columbia)
3rd: Al Farrari (Fair Lawn)
4th: Dave Parse (North Hunterdon)

106
1st: Ken Carswell (Washington)
2nd: Jim Wright (Woodbury)
3rd: Ralph Zobel (Collingswood)
4th: Doug Pritchard (Glen Rock)

115
1st: Wayne Hicks (Somerville)
2nd: Richard Gilmore (Fair Lawn)
3rd: Jim Wilhelm (Dover)
4th: Allen Barnes (Haddonfield)

123
1st: Ken Cornell (Westfield)
2nd: Jim Henry (Tenafly)
3rd: Dave Mack (Rahway)
4th: Pat McGlincy (Paulsboro)

130
1st: Don Milone (Cliffside Park)
2nd: Jack Wills (Union)
3rd: Jerry Ward (Plainfield)
4th: Jim Carlson (Vineland)

136
1st: Roger Cassett (Plainfield)
2nd: Rich Krupinski (Union)
3rd: William Wilson (Mahwah)
4th: Howard Moore (Triton)

148
1st: Larry Vandermark (Newton)
2nd: Larry Nelson (Pascack Valley)
3rd: Jim Fleming (Somerville)
4th: Paul Shaw (Millville)

157
1st: William Bachardy (Hunterdon Central)
2nd: Richard Bundy (Deptford)
3rd: Joe Modica (Mahwah)
4th: Charles Mooney (Roxbury)

168
1st: Dave Morash (Westfield)
2nd: Ed Bilinski (Seton Hall)
3rd: Jay Levine (Ridgefield)
4th: Ken Warrington (Triton)

178
1st: Ernie Howie (Newton)
2nd: Jerry Barks (Hawthorne)
3rd: Roger Holden (Southern Regional)
4th: Charles Sadowski (Bridgewater Raritan)

Hwt
1st: Don McKenna (North Plainfield)
2nd: William Berry (Pascack Valley)
3rd: John Brennan (Woodbury)
4th: Larry Davis (Cranford)


1961 NJSIAA Tournament Medal Winners

98
1st: Richard Gilmore (Fair Lawn)
2nd: Joe Hisko (Hunterdon Central)
3rd: James Robertson (Collingswood)
4th: Ralph Zobel (Cranford)

106
1st: Wayne Hicks (Somerville)
2nd: Joseph Miamo (Roxbury)
3rd: Jack D'Amico (Triton)
4th: Carl Danziger (Teaneck)

115
1st: Frank Arcidiacono (Somerville)
2nd: Tom Cabal (Woodbury)
3rd: Roy Terranova (Newton)
4th: Gary LaRusso (River Dell)

123
1st: Dick Prior (Cranford)
2nd: Jim Morrissey (Woodbury)
3rd: Jack Van Doren (North Hunterdon)
4th: Jim Glassman (Fair Lawn)

130
1st: Roger Cassett (Plainfield)
2nd: Pete Pender (Cranford)
3rd: Art Makarov (Millville)
4th: Lou Passaro (Hawthorne)

136
1st: Tom Bucchino (Fair Lawn)
2nd: Henry Robertson (Bound Brook)
3rd: Dick Young (Newton)
4th: Don Gallo (Vineland)

141
1st: Sal Messina (Teaneck)
2nd: Dale Winter (North Hunterdon)
3rd: Frank Pace (Newton)
4th: Al Kingett (Overbrook)

148
1st: Larry Vandermark (Newton)
2nd: John Bertinatti (Teaneck)
3rd: Don Dalpe (North Hunterdon)
4th: Don Tyler (Haddonfield)

157
1st: Al Lilley (Union)
2nd: Wilbur Gattuso (Paulsboro)
3rd: Lou Christman (Plainfield)
4th: Charles Ingulli (Glen Rock)

168
1st: Bob Vieira (Newton)
2nd: Dave Steiler (Collingswood)
3rd: Leon Schnitzspahn (Bound Brook)
4th: Steve Leverich (Ridgewood)

178
1st: Dave Alter (Somerville)
2nd: Bob Finn (Rahway)
3rd: Dennis Reisman (Pascack Valley)
4th: Robert Jones (Paulsboro)

Hwt
1st: Tony Barber (Paulsboro)
2nd: John Illengworth (Roselle Park)
3rd: Bob Pelsang (Pascack Valley)
4th: Tom Walsh (West Morris)


1960 NJSIAA Tournament Medal Winners

98

1st: Lou Terranova (Newton)
2nd: Ron Lucariello (Dayton)
3rd: Wayne Hicks (Somerville)
4th: James Lane (Hunterdon Central)

106
1st: Roy Terranova (Newton)
2nd: Tom Cabal (Woodbury)
3rd: Ralph Brauch (Fair Lawn)
4th: John Petrozelli (Dayton)

115
1st: Joe Zelasny (Bound Brook)
2nd: John DeSanti (Vineland)
3rd: John Leek (Collingswood)
4th: Dave Berman (Teaneck)

123
1st: Rich D'Orio (Fair Lawn)
2nd: Dick Prior (Cranford)
3rd: Bob Tuttle (Somerville)
4th: Larry Bertacchi (Vineland)

130
1st: Dennis Powers (Westfield)
2nd: Rich Wilson (Newton)
3rd: Marty McCormick (North Hunterdon)
4th: Dave Ciarliarello (Bound Brook)

136
1st: Dom Sarinelli (Dover)
2nd: Roberty Sykos (Phillipsburg)
3rd: Tony Colasurdo (Union)
4th: Mike Mosman (Collingswood)

141
1st: Al Lilley (Union)
2nd: Nick Grossi (Newton)
3rd: Horst Rudolph (Newton)
4th: Robert Maden (Paulsboro)

148
1st: George Reid (Somerville)
2nd: Harry Koerber (Union)
3rd: Walter Reichert (Cranford)
4th: Lackenmeyer (Hunterdon Central)

156
1st: Roger Olesen (Washington)
2nd: Al Sica (Morristown)
3rd: Van Mausner (Collingswood)
4th: Hugh Lewis (Roselle Park)

168
1st: Robert Vieira (Union)
2nd: Wayne Backes (Morristown)
3rd: Steve Crevani (Fair Lawn)
4th: Lou Tull (Woodbury)

178
1st: Fred Pauser (Watchung Hills)
2nd: George Craft (Cranford)
3rd: Henry Barends (Washington)
4th: Robert Finn (Rahway)

Hwt
1st: Gary Wikander (Morristown)
2nd: William Howorowich (Rahway)
3rd: Robert Pelsang (Pascack Valley)
4th: Pete Busnack (North Hunterdon)