Rutgers Wrestling

Rider University Wrestlin



Triumph Wrestling








Custom Training & MMA






1959 NJSIAA Tournament Medal Winners

98

1st: Robert Jalil (Teaneck)
2nd: Ron Cecere (Roselle Park)
3rd: Robert Masterson (Phillipsburg)
4th: John Brennan (Dover)

106
1st: John Leek (Collingswood)
2nd: Frank Arcidiacomo (Somerville)
3rd: Alex Kuntzevich (Teaneck)
4th: Bernie Silberman (Cranford)

115
1st: John DeSantis (Vineland)
2nd: Ed Purdy (Morris Hills)
3rd: Barry Jacknow (Rahway)
4th: Elwood Zimmerman (Collingswood)

123
1st: Dave Osmun (Phillipsburg)
2nd: Jules Balon (Rahway)
3rd: Matt White (Vineland)
4th: Paul Antonelli (Roselle Park)

130
1st: Dom Sarinelli (Dover)
2nd: Richard Born (Somerville)
3rd: Herb White (Woodbury)
4th: Nick Dispenziere (Union)

136
1st: Hank Mazzoni (Vineland)
2nd: Tony Janish (Union)
3rd: Jim Sibilia (Somerville)
4th: James Tarantino (Roselle Park)

141
1st: Mario Gentile (Bound Brook)
2nd: Dave Greene (Woodbury)
3rd: Abe Kornbluh (Vineland)
4th: William Kerr (Washington)

148
1st: Dave Kinney (Somerville)
2nd: Hugh Lewis (Roselle Park)
3rd: Roger Olesen (Washington)
4th: Al Weiner (Teaneck)

157
1st: Richard Guidi (Washington)
2nd: Al Sica (Morristown)
3rd: Fred Wall (Bound Brook)
4th: Al Maussner (Collingswood)

168
1st: Jon Bogert (Leonia)
2nd: Roger Tharp (Hunterdon Central)
3rd: Wayne Backes (Morristown)
4th: Fred Pauser (Watchung Hills)

178
1st: George Craft (Cranford)
2nd: Robert Dick (Millville)
3rd: Ron Matakitis (Hanover Park)
4th: Ken Kerekes (North Hunterdon)

Hwt
1st: Ed Scharer (Dover)
2nd: George Walker (Somerville)
3rd: Harry Barends (Washington)
4th: Wally Herdelin (Haddonfield)



1958 NJSIAA Tournament Medal Winners

106
1st: Joe Zelasny (Bound Brook)
2nd: Jules Balon (Rahway)
3rd: Richard D'Orio (Fair Lawn)
4th: Ed Trinner (Hackettstown)

115
1st: Robert Hogan (Millville)
2nd: Lou Tullo (Bound Brook)
3rd: Barry Jacknow (Rahway)
4th: Ted Purdy (Morris Hills)

123
1st: Carmen Rossi (Roxbury)
2nd: Simeon Makarow (Millville)
3rd: Al Schaaf (Haddonfield)
4th: Dave Osmun (Phillipsburg)

130
1st: James Balquist (Teaneck)
2nd: Ernest Maden (Paulsboro)
3rd: Jack MacGregor (Haddonfield)
4th: Alex Kassay (Roxbury)

136
1st: Mario Gentile (Bound Brook)
2nd: Henry Mazzoni (Vineland)
3rd: Ed Mirra (Haddonfield)
4th: George Creekmur (Union)

141
1st: Richard Brauman (Union)
2nd: Gil Raposo (Leonia)
3rd: Mike Leta (North Plainfield)
4th: John Coyle (Plainfield)

148
1st: Dave Kinney (Somerville)
2nd: Wes Covington (Overbrook)
3rd: John Sellito (Fair Lawn)
4th: Larry Rickes (Rahway)

157
1st: Amando Soto (Union)
2nd: Joe Grossi (Newton)
3rd: Dick Guidi (Washington)
4th: Fritz Maier (Somerville)

168
1st: Robert Stem (Phillipsburg)
2nd: William MacGrath (Union)
3rd: Ted Ferus (Millville)
4th: Tim Reid (Somerville)

178
1st: Dick England (North Plainfield)
2nd: Sam Ellison (Overbrook)
3rd: Williams DiTomino (Paulsboro)
4th: Dan Teyhan (Hunterdon Central)

Hwt
1st: Joe Sisia (Clark)
2nd: Ed Scharer (Dover)
3rd: George Gross (Jefferson)
4th: Jim Housell (Bound Brook)


1957 NJSIAA Tournament Medal Winners


106
1st: John Haddock (Paulsboro)
2nd: Louis Tullo (Bound Brook)
3rd: Robert Forrester (Jefferson)
4th: Phil Tietel (Fair Lawn)

115
1st: Robert Hogan (Millville)
2nd: Richard Vee (Fair Lawn)
3rd: Robert Hart (Phillipsburg)
4th: Frank Woehrel (Jefferson)

123
1st: Richard Janish (Union)
2nd: Arlie Osmun (Phillipsburg)
3rd: Robert Thomas (Woodbury)
4th: Robert Gras (Fair Lawn)

130
1st: Anthony Gentile (Paulsboro)
2nd: Ray Storms (Morris Hills)
3rd: Larry Colasurdo (Union)
4th: Michael Leta (North Hunterdon)

136
1st: Michael Troiana (Plainfield)
2nd: John Englebert (Haddonfield)
3rd: Mario Gentile (Bound Brook)
4th: Gil Raposo (Leonia)

141
1st: Richard Brauman (Union)
2nd: George Johnson (Roxbury)
3rd: Wayne Hart (Washington)
4th: Edward Mirra (Haddonfield)

148
1st: Joseph Grossi (Newton)
2nd: Richard Gudyi (Washington)
3rd: Amando Soto (Union)
4th: Robert Moore (Haddonfield)

157
1st: Raymond Reichert (Fair Lawn)
2nd: Carlos Garay (Rahway)
3rd: Peter Schantz (Haddonfield)
4th: Thomas Sansone (Bound Brook)

168
1st: Robert Biglin (Haddonfield)
2nd: Charles Welsch (Bound Brook)
3rd: Fred Shortman (Fair Lawn)
4th: Williams Bass (Hillside)

Hwt
1st: Johnston Oberly (Washington)
2nd: Joseph Sisia (Clark)
3rd: James Horner (Paulsboro)
4th: Robert Heaney (Fair Lawn)


1956 NJSIAA Tournament Medal Winners

106
1st: Jerry Sachsel (Springfield)
2nd: Robert Hart (Phillipsburg)
3rd: Warren Bowne (Collingswood)
4th: Brian Milesi (Teaneck)

115
1st: Ben Mollow (Union)
2nd: Robert Mizerak (Bound Brook)
3rd: Robert Thomas (Woodbury)
4th: Robert Cras (Fair Lawn)

123
1st: Tom Grifa (Plainfield)
2nd: Charles Becker (Somerville)
3rd: Art Marion (Haddonfield)
4th: Richard Loehwing (Teaneck)

130
1st: Manuel Vieira (Union)
2nd: Richard Van Auken (Newton)
3rd: Robert Zeberlein (Collingswood)
4th: Edward Kerr (Washington)

136
1st: Lou Turi (Plainfield)
2nd: Art Karadontes (Leonia)
3rd: Martin Halpern (Somerville)
4th: Don Johnson (Glassboro)

141
1st: Steve Novaks (Bound Brook)
2nd: Dave Rastall (Union)
3rd: Al Mellow (Fair Lawn)
4th: Joe Gallow (Millville)

148
1st: Richard Besnier (Springfield)
2nd: Ray Reichert (Fair Lawn)
3rd: William Moore (Paulsboro)
4th: Wayne Hart (Washington)

157
1st: Charles Sherwood (Haddonfield)
2nd: Richard Liebl (Teaneck)
3rd: John Mortenson (Roselle Park)
4th: Charles Welch (Bound Brook)

168
1st: Art Marinelli (Washington)
2nd: Ernest Rouhlac (Union)
3rd: William Brown (Haddonfield)
4th: John Santes (Dover)

Hwt
1st: Stanley Howard (Paulsboro)
2nd: Johnstone Oberly (Washington)
3rd: Joe Sisia (Springfield)
4th: John Trieller (Teaneck)


1955 NJSIAA Tournament Medal Winners

106
1st: Jerry Sachsel (Springfield)
2nd: Carlo Giovanitti (Paulsboro)
3rd: Jerry Kayal (Washington)
4th: James Kilcullen (Leonia)

115
1st: Don Ridley (Bound Brook)
2nd: Richard Fredericks (Plainfield)
3rd: Frank Zangaro (Camden)
4th: Paul Decker (Fair Lawn)

123
1st: Warren Dixon (Union)
2nd: Robert Taylor (Milville)
3rd: Robert Earl (Newton)
4th: Fred Sopko (Bound Brook)

130
1st: Ray Bailey (Springfield)
2nd: Wayne Croce (Paulsboro)
3rd: George Esposito (Somerville)
4th: Robert Chlebnikow (Fair Lawn)

136
1st: Gus Rutledge (Somerville)
2nd: Don Begraft (Newton)
3rd: George Covington (Camden)
4th: Mal Forrester (Seton Hall)

141
1st: Richard Scorese (Springfield)
2nd: Lou Sanacool (Newton)
3rd: Nick Mainiero (VIneland)
4th: Jack Twyman (Bound Brook)

148
1st: Louis Garay (Rahway)
2nd: Paul Nonas (Leonia)
3rd: Stan Wisiniewski (Somerville)
4th: Robert Drudling (Glassboro)

157
1st: George Gray (Newton)
2nd: Sam Crosby (Somerville)
3rd: Bob McCafferty (Roselle Park)
4th: Dave Gurtcheff (Collingswood)

168
1st: Art Marinelli (Washington)
2nd: Nelson Cresson (Glassboro)
3rd: Tony Bogart (Leonia)
4th: Ed Rouhlac (Union)

Hwt
1st: Joe Forte (Leonia)
2nd: Johnston Oberly (Washington)
3rd: Douglas Werner (Plainfield)
4th:Stanley Howard (Paulsboro)

1954 NJSIAA Tournament Medal Winners

106
1st: Carlo Giovanitti (Paulsboro)
2nd: Paul Decker (Fair Lawn)
3rd: Richard Fredericks (Plainfield)
4th: John Logue (Washington)

115
1st: Elmer Roane (Paulsboro)
2nd: Howard Burt (Roselle Park)
3rd: Don Ridley (Bound Brook)
4th: Richard Danielson (Teaneck)

123
1st: Ralph Scalzo (Newton)
2nd: Dave Frisby (Paulsboro)
3rd: Battiste Villa (Union)
4th: George Esposito (Somerville)

130
1st: Leroy Kennedy (Washington)
2nd: Paul Altman (Newton)
3rd: John Begraft (Newton)
4th: Wayne Croce (Paulsboro)

136
1st: Allen Scharre (Washington)
2nd: Len Savacool (Newton)
3rd: Richard Scorese (Springfield)
4th: Russ Granato (Vineland)

141
1st: Nick Biondi (Union)
2nd: Harold Schwartz (Washington)
3rd: Ted Stephani (Teaneck)
4th: Ed Roche (Paulsboro)

148
1st: Sal Amato (Bound Brook)
2nd: Richard Poole (Union)
3rd: George Gray (Newton)
4th: Paul Cassaboon (Millville)

157
1st: Sam Crosby (Somerville)
2nd: William Decker (Newton)
3rd: Stennie Reeves (Vineland)
4th: Tom Williams (Roselle Park)

168
1st: Mike Vieira (Union)
2nd: Enor Thorsland (Teaneck)
3rd:
4th: James Bronico (Phillipsburg)

Hwt
1st: Ted Rutsch (Teaneck)
2nd: Emil Ruegner (Union)
3rd: Stanley Howard (Paulsboro)
4th:Johnson Oberly (Washington)


1953 NJSIAA Tournament Medal Winners

106
1st: Richard Laiacoma (Leonia)
2nd: Howard Burt (Roselle Park)
3rd: Dan Frezza (Bound Brook)
4th: Frank Zangora (Camden)

115
1st: Harvey Weiss (Union)
2nd: Dave Frissy (Paulsboro)
3rd: Bill Ibach (Bound Brook)
4th: Dick Danielson (Teaneck)

123
1st: Allen Scharre (Washington)
2nd: Dick Scorese (Springfield)
3rd: Wayne Croce (Paulsboro)
4th: Bob Flynn (Fair Lawn)

130
1st: Dan Gray (Newton)
2nd: Robert Hennessey (Roselle Park)
3rd: Charles Del Peruta (Bound Brook)
4th: Robert Frisby (Paulsboro)

136
1st: Nick Biondi (Union)
2nd: Jim Kostelni (Newton)
3rd: Sam Crosby (Somerville)
4th: Ed Roche (Paulsboro)

141
1st: Richard Cornish (Washington)
2nd: Dan Gucker (Roselle Park)
3rd: Nick Mohan (Vineland)
4th: Joe Naas (Teaneck)

148
1st: Sal Amato (Bound Brook)
2nd: Tom Williams (Roselle Park)
3rd: William Cunane (Camden)
4th: Ronnie Cardell (Leonia)

157
1st: Joe Yeats (Roselle Park)
2nd: Jim Gentile (Paulsboro)
3rd: Neal Lesher (Phillipsburg)
4th: Dom Carriera (Newton)

168
1st: Nick Bronico (Phillipsburg)
2nd: Sam Quattrocci (Paulsboro)
3rd: Tom Thompson (Springfield)
4th: Kurt Kaddell (Fair Lawn)

Hwt
1st: Mike Sandusky (Bound Brook)
2nd: Charles Del Bene (Plainfield)
3rd: Andy Ross (Camden)
4th: Ed Rutsch (Teaneck)


1952 NJSIAA Tournament Medal Winners

106
1st: Jack Heiss (Roselle Park)
2nd: Dave Frisby (Paulsboro)
3rd: Richard Eck (Phillipsburg)
4th: Robert Flynn (Fair Lawn)

115
1st: Sid Fowler (Phillipsburg)
2nd: Wynn Danielson (Teaneck)
3rd: Walter Adams (Camden)
4th: Tony Oliveri (Jefferson)

123
1st: Harvey Kirby (Rahway)
2nd: Don Gray (Newton)
3rd: Sam Crosby (Somerville)
4th: Joe Mogar (Paulsboro)

130
1st: Ben Fiore (Washington)
2nd: Garfield Lewis (Rahway)
3rd: Charles Wilson (Ramsey)
4th: Frank Peterson (Millville)

136
1st: Ron Marinelli (Washington)
2nd: Nick Biondi (Union)
3rd: Ted Stephani (Teaneck)
4th: Finest Reeves (Vineland)

141
1st: Tom Thompson (Rahway)
2nd: Dick Cornish (Washington)
3rd: Pat Henry (Leonia)
4th: Ed Dawson (Haddonfield)

148
1st: Bill Shearer (Somerville)
2nd: Jim Gentile (Paulsboro)
3rd: Don Florko (Union)
4th: Don Wittman (Leonia)

157
1st: Dick Whited (Bound Brook)
2nd: Ted Willich (Leonia)
3rd: Barron Thompson (Union)
4th: Ted Broadus (Paulsboro)

168
1st: Alan Bell (Somerville)
2nd: Andy Ross (Camden)
3rd: Bruce Bowles (Union)
4th: Charles Anderson (Leonia)

Hwt
1st: Bill Oberly (Washington)
2nd: Frank Townsend (Haddonfield)
3rd: Gerry Chadwick (Leonia)
4th: John Settecero (Jefferson)


1951 NJSIAA Tournament Medal Winners

104
1st: Sidney Fowler (Phillipsburg)
2nd: Dave Kornbluh (Vineland)
3rd: Wynn Danielson (Teaneck)
4th: Fred Roche (Rahway)

113
1st: Harvey Kirby (Rahway)
2nd: Pete Lella (Bound Brook)
3rd: Joe Mogar (Paulsboro)
4th: Charles Strickler (Teaneck)

121
1st: Dennis Sullivan (Leonia)
2nd: Bob Hahn (Roselle Park)
3rd: George Ricketts (Phillipsburg)
4th: Gus Consalo (Paulsboro)

128
1st: Ken Miller (Union)
2nd: George Mulligan (Bound Brook)
3rd: Mickey Comas (Teaneck)
4th: Frank Romano (Vineland)

134
1st: Osborne Curry (Union)
2nd: Finest Reeves (Vineland)
3rd: Jim Kostalni (Newton)
4th: Joe Shine (Somerville)

139
1st: Ron Marinelli (Washington)
2nd: Lawrence Salamone (Newton)
3rd: Frank Capece (Roselle Park)
4th: Frank DiDamo (Paulsboro)

146
1st: Robert O'Bryon (Washington)
2nd: James Reeves (Vineland)
3rd: Ed Masaitis (Springfield)
4th: Fred Tallstrom (Teaneck)

155
1st: Lowell Curtis (Somerville)
2nd: Art Larson (Springfield)
3rd: Ted Broadus (Paulsboro)
4th: Ted Willich (Leonia)

166
1st: Sal D'Amico (Roselle Park)
2nd: Gerald Walter (Newton)
3rd: Selwyn Morgan (Phillipsburg)
4th: Tom Donofrio (Paulsboro)

Hwt
1st: Bill Oberly (Washington)
2nd: Gre Blyler (Leonia)
3rd: Bruce Sturgess (Glassboro)
4th: Albert Smith (Rahway)


1950 NJSIAA Tournament Medal Winners


104
1st: Nunzio Laspata (Jefferson)
2nd: Lee Bergen (Somerville)
3rd: Charles Strickler (Teaneck)
4th: James Stapleford (Paulsboro)

113
1st: John Pepe (Plainfield)
2nd: Sam Evangelista (Paulsboro)
3rd: Richard Frezza (Bound Brook)
4th: Dennis Sullivan (Leonia)

121
1st: George Fidelis (Roselle Park)
2nd: George Mulligan (Bound Brook)
3rd: Mickey Comas (Teaneck)
4th: Jim Gentile (Paulsboro)

128
1st: Ken Miller (Union)
2nd: Frank Romano (Vineland)
3rd: Don Wittman (Leonia)
4th: Bill Marrapodi (Bound Brook)

134
1st: Frank Capece (Roselle Park)
2nd: Doyle Thomas (Washington)
3rd: Lawrence Salamone (Newton)
4th: Frank DiDamo (Paulsboro)

139
1st: Don Danz (Union)
2nd: Louis Fiore (Washington)
3rd: Don Francois (Teaneck)
4th: George Zumpf (Camden)

146
1st: Joe Pope (Plainfield)
2nd: George Fasciano (Leonia)
3rd: Lowell Curtis (Somerville)
4th: Jim Reaves (Vineland)

155
1st: John Fasciano (Leonia)
2nd: Ted Smith (Washington)
3rd: Tom Donofrio (Paulsboro)
4th: Roy Knight (Plainfield)

166
1st: Sal D'Amico (Roselle Park)
2nd: Ed Zabrycki (Bound Brook)
3rd: Paul Ciliento (Lodi)
4th: John Bailey (Millville)

Hwt
1st: Ed Lanzi (Newton)
2nd: Carl Everly (Washington)
3rd: Clem Salvatore (Paulsboro)
4th: Phil Laquaglia (Thomas Jefferson)